Portal de stiri si analize economice

** Informatii de specialitate de la profesionisti in domeniu **

Vanzare de drepturi litigioase   

BlogulSpecialistului.ro » Util » Resurse juridice » Vanzare de drepturi litigioase


Tags: creante, drepturi litigioase, HG 50/2012, codul fiscal


Care este regimul TVA al unei vanzari de drepturi litigioase? In contract se spune ca societatea x vinde catre y drepturi litigioase in suma de ....

Vanzarea de drepturi litigioase este acelasi lucru cu cesiunea de creante?

Raspuns: Practic, vanzarea drepturilor litigioase se va face prin intermediul cesiunii de drepturi litigioase. Un “drept”  este litigios daca exista un proces inceput si neterminat cu privire la existenta sau intinderea acestuia, aspect reglementat prin art. 1653 alin. (3) din Codul civil .

Cesiunea drepturilor litigioase poate fi asimilata cesiunii de creante numai daca drepturile respective se refera strict la creante. Cesiunea drepturilor litigioase poate fi  mult mai complexea  deoarece poate avea ca obiect:

- orice drept  real;
- un drept de  creanta;
- un drept de proprietate intelectuala;
- drepturi succesorale cu privire la bunurile de impartit intre mostenitori sau cand exista neintelegeri intre mostenitori.

Specific contractului de vanzare/cesiune a drepturilor litigioase este faptul ca, la momentul incheierii contractului, partile nu cunosc existenta dreptului cesionat sau nu pot cuantifica valoarea acestuia. In acest caz, vanzatorul nu poate garanta cumparatorului ca va castiga procesul.  

Din punctul de vedere al TVA,  tratamentul fiscal al creantelor are la baza prevederile   art.135, lit.d) din Directiva CEE nr. 112/2006  care prevede ca aceste operatiuni sunt scutite de TVA.  In acest context, la vanzator, operatiunea este scutita de TVA, fara drept de deducere,  daca se refera la creante.

Totusi, trebuie analizata sursa si natura creantelor. La cumparatorul creantelor,  operatiunea este de asemenea scutita de TVA  in situatia in care  scopul operatiunii nu il constituie recuperarea de creante iar societatea care preia creantele aferente unui credit acordat isi asuma pozitia creditorului.  Astfel, pentru aplicarea unui tratament fiscal corect, trebuie sa cunoasteti natura dreptului respectiv, indiferent de faptul ca va aflati in pozitia vanzatorului sau a cumparatorului.  

Prin HG 50/2012 pentru modificarea si completarea normelor metodologice de aplicare a Codul fiscal operatiunea de cesiune de creante este abordata  d.p.d.v. al  jurisprudentei CEJ, respectiv decizia in cazul GFKL (C-93/10), care clarifica concluziile dintr-un caz mai vechi (C-305/01 MKG). In acest context,  in functie de clauzele contractului incheiat se pot regasi trei situatii:
-   cesionarul cumpara creantele, fara ca operatiunea sa aiba drept scop recuperarea creantei.  Aceasta  operatiune este scutita de TVA.
-   cesionarul cumpara creantele, asumandu-si sau nu riscul neincasarii acestora, percepand un comision de recuperare a creantelor de la cedent. Comisionul perceput reprezinta prestare de serviciu si este operatiune taxabila, comisionul reprezentand baza de impozitare a TVA.
-   cesionarul cumpara creantele, asumandu-si riscul neincasarii acestora, la un pret inferior valorii nominale a creantelor, fara sa perceapa un comision de recuperare a creantelor de la cedent. In acest caz, operatiune nu este in sfera de aplicare a TVA nici la cesionar, dar nici la cedent.  

Prin decizia in cazul GFKL (C-93/10) s-a clarificat urmatorul aspect: nu orice cumparare de creante eligibile si neachitate de debitor presupune un serviciu in sfera TVA, prestat de cumparatorul creantelor in beneficiul vanzatorului de creante. Decizia in cazul GFKL a clarificat concluziile dintr-un caz mai vechi (C-305/01 MKG).

Una din diferentele dintre cele doua cazuri este existenta in cazul MKG a unui comision perceput de cumparatorul creantelor de la vanzator, motiv pentru care in cazul MKG s-a considerat ca acel cumparator a prestat in beneficiul vanzatorului un serviciu de recuperare creante.

Ai o intrebare din domeniul Contabilitate si fiscalitate? Intreaba specialistii!
Alatura-te comunitatii ClubContabilitate.ro facand CLICK AICI.
Expertii din domeniul Contabilitate si fiscalitate iti raspund la orice intrebare! Detalii aici!

ClubContabilitate.ro - intrebarea zilei

Casa de marcat

Intrebare: Buna seara,<br /> Am o firma si vreau sa infiintez un punct de lucru ( magazin de piese auto ). Am inteles ca trebuie casa de marcat. Trebuie sa o am inainte de a a-i da drumul la magazin, sau pot sa o cumpar dupa aceea intr-un anumit termen? Am inteles ca acea casa de marcat trebuie fiscalizata. Cum se procedeaza pentru a o fiscaliza , cat dureaza fiscalizarea, unde se face fiscalizarea si cat ma costa? Si inca o dat intreb: Trebuie sa am casa de marcat in momentul in care am deschis magazinul sau pot sa o cumpar si sa o pun in functiune intru-un anumit interval de timp? Casa de marcat pot sa o cumpar de la o firma care nu mai are nevoie de ea si daca da, ce trebuie facut ca sa ma pot folosi de ea?<br /> Astept un raspuns cat mai urgent, va rog.<br /> <br /> Multumesc,<br /> Cu respect,<br /> Ing. Sarampoi Constantin

Raspuns: Trebuie sa achizitionati casa de marcat neaparat de la o firma specializata, deoarece aveti nevoie l... citeste tot raspunsul aici


BlogulSpecialistului

Ti-a placut articolul Vanzare de drepturi litigioase? Aboneaza-te la newsletter-ul GRATUIT si poti sa primesti direct in casuta de email articole precum acesta.


 
 
Ultimele articole adaugate

Newsletter GRATUIT

Cauta


						

Ultimele stiri

Top articole

Arhiva articole

Links

Aboneaza-te la Newsletterul Gratuit.
Zilnic in Inboxul tau.
Din fericire, NU scriem despre
cancan, showbiz, lifestyle sau scandal.
Daca vrei Stiri si Articole din Romania reala,
cu informatii zilnice, articole din economie, politic si administrativ

Da, vreau sa primesc newsletterul zilnic.