Portal de stiri si analize economice

** Informatii de specialitate de la profesionisti in domeniu **

Important / Resurse juridice

Divort si partaj   

BlogulSpecialistului.ro » Important » Resurse juridice » Divort si partaj


Tags: divort, partaj, codul familiei, bun propriu, mostenire, masa partajabila


Intrebare: In cazul unui divort si al unui partaj cat va dobandi sotia mea din bunurile cumparate in timpul casatoriei? Mentionez ca am cumparat un apartament in timpul casatoriei dar am avut banii din vanzarea unui teren ce l-am primit ca mostenire.

Raspuns: Potrivit art. 31 lit. b) din Codul familiei "bunurile dobandite in timpul casatoriei prin mostenire, legat sau donatie, afara de cazul în care dispunatorul a prevazut ca ele vor fi comune, sunt bunuri proprii".

De asemenea, in temeiul art. 31 lit. f din Codul familiei este bun propriu al fiecarui sot si "valoarea care reprezinta si inlocuieste un bun propriu sau bunul in care a trecut aceasta valoare." Asadar, devine bun propriu si bunul dobandit in schimbul altui bun propriu, in baza subrogatiei reale cu titlu universal.

Prin urmare, in cazul unui partaj, in masura in care veti si dovedi faptul ca apartamentul achizitionat in timpul casatoriei a fost cumparat cu bani proveniti din vanzarea unui bun propriu al dumneavoastra, respectiv terenul primit ca mostenire, imobilul nu se va include in masa partajabila.

Ai o intrebare din domeniul Juridic? Intreaba specialistii!
Alatura-te comunitatii ClubJuridic.ro facand CLICK AICI.
Expertii din domeniul Juridic iti raspund la orice intrebare! Detalii aici!

ClubJuridic.ro - intrebarea zilei

Acordul vecinilor

Intrebare: Buna ziua, in anul 2007 am cumparat un teren flancat de doua blocuri avand pe el un chiosc alimentar. In 2013 am inceput demersurile pt extinderea spatiului comercial si imprejmuirea terenului. In toate schitele de la Primarie si de la Cadastru terenul are ca vecini CLM. Am obtinut certificatul de urbanism in care mi se cere acordul notarial al vecinilor si acordul asociatiilor de locatari de la cele doua blocuri. Acordul asociatiilor l-am obtinut dar nu inteleg acordul caror vecini imi mai trebuie.Mentionez ca voi realiza o constructie usoara (din panouri sandwich).

Raspuns: Aveti nevoie de acordul vecinilor, conform prevederilor legale n vigoare, exprimat n formă au... citeste tot raspunsul aici


BlogulSpecialistului

Ti-a placut articolul Divort si partaj? Aboneaza-te la newsletter-ul GRATUIT si poti sa primesti direct in casuta de email articole precum acesta.


 
 
Ultimele articole adaugate

Newsletter GRATUIT

Cauta


						

Ultimele stiri

Top articole

Arhiva articole

Links

Aboneaza-te la Newsletterul Gratuit.
Zilnic in Inboxul tau.
Din fericire, NU scriem despre
cancan, showbiz, lifestyle sau scandal.
Daca vrei Stiri si Articole din Romania reala,
cu informatii zilnice, articole din economie, politic si administrativ

Da, vreau sa primesc newsletterul zilnic.