Portal de stiri si analize economice

** Informatii de specialitate de la profesionisti in domeniu **

Important / Legislatia muncii

Se poate transmite ReviSal in zilele de sambata si duminica?   

BlogulSpecialistului.ro » Important » Legislatia muncii » Se poate transmite ReviSal in zilele de sambata si duminica?


Tags: revisal, sambata si duminica, transmitere revisal


Intrebare

Unde este reglementat ca nu se poate transmite ReviSal in zile de sambata sau duminica?

Solutia specialistului

Regula este ca zilele de sambata si duminica sunt zile de repaus saptamanal.

Astfel, orice operare in registrul general de evidenta a salariatilor (ReviSal) intervine in zilele de repaus saptamanal, prin efectul legii, se efectueaza in prima zi lucratoare.

Chiar daca H.G. nr. 500/2011, nu prevede expres prorogarea termenului pentru operarea incetarii, daca acesta cade intr-o zi nelucratoare, este firesc ca operarea in ReviSal sa se faca in prima zi lucratoare.

Potrivit dispozitiilor art. 3 alin. (2) lit. i) din HG 500/2011 privind registrul general de evidenta a salariatilor (Revisal), cu modificarile si completarile ulterioare, registrul se completeaza in ordinea angajarii si cuprinde elementul data incetarii contractului individual de munca.

Specificatiile tehnice pentru intocmirea registrului de salariati in format XML stabilesc ca procedura de transmitere a registrului (Revisal)  face parte integranta din Solutia Tehnica adoptata de Inspectia Muncii si asigura in ansamblu metodele care trebuiesc respectate de angajatori pentru transmiterea cu succes a registrului in format electronic, respectiv in format XML.

In continuarea acestei sectiuni vor fi rezumate principiile generale care stau la baza acestei proceduri:
 
Registrul in format XML va fi transmis integral, la fiecare actualizare a cel putin uneia din informatiile entitatilor: angajator, salariat, contract. Astfel, fiecare transmitere efectuata va contine imaginea actuala, in ansamblu, a angajatorului, spre deosbire de versiunea anterioara a sistemului, cand puteau fi transmise in mod diferential doar entitatile actualizate.
 
Asadar, fiecare transmitere a registrului (Revisal) trebuie sa cuprinda toti salariatii astfel incat apeciem ca nu puteti transmite registrul numai cu salariatii noi angajati.

Ai o intrebare din domeniul Legislatia muncii? Intreaba specialistii!
Alatura-te comunitatii ClubLegislatiaMuncii.ro facand CLICK AICI.
Expertii din domeniul Legislatia muncii iti raspund la orice intrebare! Detalii aici!

ClubLegislatiaMuncii.ro - intrebarea zilei

Cu cati ani in urma se poata plati sporul de vechime acordat eronat

Intrebare: Sunt angajata la o unitate de invatamant cu contract de munca pe durata nedeterminata de la 03.01.1991 pana in prezent. In acest timp am avut perioade in care am lucrat cu 1/2 norma, iar sporul de vechime s-a calculat la timpul efectiv lucrat si nu in functie de anii de activitate . Doresc sa stiu daca sporul a fost calculat corect sau nu si cu cati ani retroactivi as putea sa beneficiez de recalculare in cazul in care a fost greseala angajatorului.

Raspuns: Vechimea in munca se calculeaza in raport cu perioada de timp lucrata, si nu cu orele de munca pres... citeste tot raspunsul aici


BlogulSpecialistului

Ti-a placut articolul Se poate transmite ReviSal in zilele de sambata si duminica?? Aboneaza-te la newsletter-ul GRATUIT si poti sa primesti direct in casuta de email articole precum acesta.


 
 
Ultimele articole adaugate

Newsletter GRATUIT

Cauta


						

Ultimele stiri

Top articole

Arhiva articole

Links

Aboneaza-te la Newsletterul Gratuit.
Zilnic in Inboxul tau.
Din fericire, NU scriem despre
cancan, showbiz, lifestyle sau scandal.
Daca vrei Stiri si Articole din Romania reala,
cu informatii zilnice, articole din economie, politic si administrativ

Da, vreau sa primesc newsletterul zilnic.