Portal de stiri si analize economice

** Informatii de specialitate de la profesionisti in domeniu **

Atentie / Legislatia muncii

Concediul de odihna neefectuat in 2011 NU se poate plati in bani   

BlogulSpecialistului.ro » Atentie » Legislatia muncii » Concediul de odihna neefectuat in 2011 NU se poate plati in bani


Tags: Codul muncii, concediu de odihna,


Intrebare: Concediul de odihna neefectuat in cursul unui an calendaristic poate fi platit numerar sau cash catre angajat, chiar daca angajatul nu s-a lichidat.
De exemplu la finalul anului 2011 angajatul mai are 5 zile de concediu neefectuat, putem sa le platim in cursul anului 2012.

Raspuns: Nu, zilele de concediu de odihna neefectuate nu pot fi platite decat in situatia incetarii contractului de munca.

Potrivit art. 146 alin. (3) din Codul muncii , angajatorul este obligat sa acorde concediu de odihna, pana la sfarsitul anului urmator, tuturor salariatilor care intr-un an calendaristic nu au efectuat integral concediul de odihna la care aveau dreptul.

La alineatul (4) al aceluiasi articol, legiuitorul stabileste conditiile in care este permisa compensarea in bani a concediului de odihna.

Astfel, compensarea in bani a concediului de odihna neefectuat este permisa numai in cazul incetarii contractului individual de munca.

Prin urmare, salariatul va efectua in natura, pana la data de 31.12.2012, cele 5 zile de concediu de odihna neefectuate, aferente anului 2011.

Ai o intrebare din domeniul Legislatia muncii? Intreaba specialistii!
Alatura-te comunitatii ClubLegislatiaMuncii.ro facand CLICK AICI.
Expertii din domeniul Legislatia muncii iti raspund la orice intrebare! Detalii aici!

ClubLegislatiaMuncii.ro - intrebarea zilei

Am cerut sa mi se spuna pe sectie sunt angajata

Intrebare: Luncrez intr-un spital, in cadrul laboratorului de Anatomie Patologica pe functia de statistician medical (desi munca este de registrator medical) si in 28.11.2013 am cerut oficial conducerii sa aflu in acte pe ce sectie figurez impreuna cu celelalte doua colege ale mele, dupa ce una dintre ele a cerut o adeverinta pentru banca, iar la rubrica "sectie" nu era completata ! De atunci nu am primit scris nici un raspuns, iar sef serviciu RUNOS, desi am insistat cu o noua cerere ne-a chemat si, ne-a spus citez "credeti ca directorul are timp de prostiile voastre ?" Am ramas blocate ! Am cerut sa stim daca in acte suntem detasate de la serviciul de informatica sau registratura, pentru ca pe zi ce trece ni se pune "in carca" tot mai multa munca si pretentia este, desi in cadrul laboratoarelor programul este de 6 ore / zi, sa se schimbe orarul si sa lucram 8 ore / zi. Dupa cate stiu in cazul detasarii de pe un compartiment (1 ) pe altul (2) salarizarea se face conform celui in care este persoana detasata ! Ce avem de facut in acest caz, daca nici acum la a doua cerere nu am primit un raspuns scris ?

Raspuns: Locul de munca se modifica si prin act aditional cu acordul partilor Art. 41 din codul muncii repu... citeste tot raspunsul aici


BlogulSpecialistului

Ti-a placut articolul Concediul de odihna neefectuat in 2011 NU se poate plati in bani? Aboneaza-te la newsletter-ul GRATUIT si poti sa primesti direct in casuta de email articole precum acesta.


 
 
Ultimele articole adaugate
CCR: Decizie privind procesul si dreptul la vot  
Atentie: Concediul de maternitate este un concediu medical  
Decizia CCR: Starea de incompatibilitate  
Diferente de pret. Utilizare cont 348  
Asistenta tehnica gratuita celor care deruleaza proiecte finantate prin POSDRU   www.legislatiamuncii.ro

Newsletter GRATUIT

Cauta


						

Ultimele stiri

Top articole

Arhiva articole

Links

Aboneaza-te la Newsletterul Gratuit.
Zilnic in Inboxul tau.
Din fericire, NU scriem despre
cancan, showbiz, lifestyle sau scandal.
Daca vrei Stiri si Articole din Romania reala,
cu informatii zilnice, articole din economie, politic si administrativ

Da, vreau sa primesc newsletterul zilnic.